Kurzy ATAC

E526 - Hydroxid vápenatý

Kategória: Aditívum / Aditívum

E526 - Hydroxid vápenatý

Nutričné hodnoty (100 0):

Energia kcal

0 kcal

Energia kJ

0 kJ

Bielkoviny

0 g

Sacharidy

0 g

Tuky

0 g

Vláknina

0 g

Hmotnostné pomery makroživín

Bielkoviny (0 g) Sacharidy (0 g) Tuky (0 g) Vláknina (0 g)

Energetické pomery makroživín

Bielkoviny (0 %) Sacharidy (0 %) Tuky (0 %) Vláknina (0 %)

Charakteristika

Hydroxid vápenatý slúži na úpravu pH, predĺženie trvanlivosti vajec alebo na spevňovanie potravín pri ich konzervovaní. Biele alebo skoro biele kôstky, vločky, kolíky, odliatky a podobne. Považuje sa za bezpečný. Nie sú známe nepriaznivé ani vedľajšie účinky na ľudské zdravie.

Použitie

Používa sa na korekcie kyslosti ovocných štiav, vína alebo ako pomocná látka na spracovanie potravín. Predtým sa vo veľkom používal na predĺženie trvanlivosti vajec, dnes sa s tým to postupom stretneme iba v niektorých domácnostiach, kedy sa vajcia naložia do veľkej fľaše naplnenej vodným roztokom hydroxidu vápenatého o malej koncentrácii – vajcia sa tak rýchlo nepokazia ako v chladničke. V súčasnosti sa skôr využíva pri výrobe náhradky vajec z mlieka. Z melasy nám pomáha získavať zvyškový cukor, muškátový oriešok získava biely povrch. Používa sa pri spracovaní sladovej vody alebo tresiek. Používa sa na prípravu malty, bielenie stien chlievov, nájdeme ho aj v niektorých depilačných prípravkoch ako korektor pH.

Výroba

Vzniká zmiešaním páleného vápna s vodou a vzniká takzvané hasené vápno. Vápno pálené sa vyrába tepelným rozkladom vápenca asi pri 1000 °C. Vzniká bezfarebný oxid vápenatý = pálené vápno.

Nežiaduce účinky

Nie sú známe nepriaznivé ani vedľajšie účinky na ľudské zdravie. Ca(OH)2 je nebezpečný iba pri priamom styku – teda v priemysle. Nebezpečenstvo sú vystavení pracovníci potravinárstva, ktorým pri styku s pokožkou môže spôsobiť popáleniny, pľuzgiere alebo iné poškodenie pokožky a očí. Pri práci s ním je nutné dodržiavať bezpečnostné pokyny uvedené na obale, pracovnom návode alebo v bezpečnostnom liste (výrobca má povinnosť ich zadarmo poskytovať užívateľom – väčšinou na internete). Vymenované riziká neplatia pre potraviny, ktoré ho obsahujú, ale pre priamy kontakt. Hydroxid vápenatý sa v potrave vyskytuje vo veľmi malom množstve a je teda úplne bezpečný. Dá sa v presných dávkach použiť proti páleniu záhy alebo chronickej hnačke (odporúčam konzultáciu s lekárom alebo lekárnikom)

Doplňujúce informácie

V Českej republike (celej EÚ) smú byť používané v množstve, ktoré je nevyhnutné ku všetkým potravinám mimo výnimky dané zákonom (detská výživa). V USA aj Austrálii je používanie látky povolené.

Kam ďalej?

Viac o výučbovej
aplikácii ZOF.

Otestujte svoju
nutričnú gramotnosť.

Pozrite sa na našu
ponuku kurzov.

Prečítajte si, ako naše kurzy
hodnotia absolventi.