Kurzy ATAC

E524 - Hydroxid sodný

Kategória: Aditívum / Aditívum

E524 - Hydroxid sodný

Nutričné hodnoty (100 0):

Energia kcal

0 kcal

Energia kJ

0 kJ

Bielkoviny

0 g

Sacharidy

0 g

Tuky

0 g

Vláknina

0 g

Hmotnostné pomery makroživín

Bielkoviny (0 g) Sacharidy (0 g) Tuky (0 g) Vláknina (0 g)

Energetické pomery makroživín

Bielkoviny (0 %) Sacharidy (0 %) Tuky (0 %) Vláknina (0 %)

Charakteristika

Hydroxid sodný sa najčastejšie rozpúšťa vo vode, používa sa na úpravu pH, uľahčuje lúpanie zeleniny. Pridáva sa do olív, tukov, margarínov alebo slaného pečiva. Hydroxid sodný môže byť v bielych kôstkach, šupinkách alebo vo vodnom roztoku. V potravinárstve sa používa tak, aby bola zaručená bezpečnosť tejto látky a výsledného produktu.

Použitie

Používa sa na slané pečivo – pred pečením sa pečivo potiera roztokom hydroxidu sodného, zaisťuje slanú chuť. Ďalej odstraňuje horkú chuť olív (nezrelé olivy niekedy bývajú horké) - používa sa prevažne na olivy čierne. Ďalšou funkciou je uľahčenie lúpania ovocia a zeleniny, upravuje hodnotu pH, zabraňuje štáve aby vytekala z mäsa, možno ho použiť aj na spracovanie vody. Pridáva sa do tukov a margarínov. Pevný lúh sa dá dobre použiť na čistenie odpadov (okrem hliníkového potrubia)

Výroba

Hydroxid sodný sa vyrába elektrolýzou soľanky (vodný roztok kuchynskej soli), ďalej tu vzniká plynný chlór a vodík (v oddelených priestoroch). Elektrolýza môže byť membránová, diafragmová alebo amalgámová. Pre potravinársky priemysel možno použiť prvé dve metódy, tretia teda amalgámová sa používa iba pre NaOH určený pre technický priemysel, pretože produkty môžu byť znečistené ortuťou.

Nežiaduce účinky

Nie sú známe nepriaznivé ani vedľajšie účinky na ľudské zdravie. Pre túto látku nebola stanovená žiadna hodnota ADI (Acceptable Daily Intake = prijateľná denná dávka) - u látky nie sú známe žiadne vedľajšie ani nepriaznivé účinky na ľudské zdravie. Jediným nežiaducim účinkom môžu byť vystavaní ľudia s touto látkou zachádzajúci – lúh je žieravina a spôsobuje „popáleniny“ a hlboké rany. Platí, že lúhy sú horšie ako kyseliny. Pri práci s ním je nutné dodržiavať bezpečnostné pokyny výrobcu uvedené na obale, v karte bezpečnostných údajov alebo v pracovnom návode.

Doplňujúce informácie

V Českej republike (celé EÚ) smú byť používané v množstve, ktoré je nevyhnutné ku všetkým potravinám mimo detskej výživy a ďalších potravín. V USA je jeho použitie povolené, v Austrálii povolená nie je.

Kam ďalej?

Viac o výučbovej
aplikácii ZOF.

Otestujte svoju
nutričnú gramotnosť.

Pozrite sa na našu
ponuku kurzov.

Prečítajte si, ako naše kurzy
hodnotia absolventi.