Kurzy ATAC

E501 - Uhličitany draselné

Kategória: Aditívum / Aditívum

E501 - Uhličitany draselné

Nutričné hodnoty (100 0):

Energia kcal

0 kcal

Energia kJ

0 kJ

Bielkoviny

0 g

Sacharidy

0 g

Tuky

0 g

Vláknina

0 g

Hmotnostné pomery makroživín

Bielkoviny (0 g) Sacharidy (0 g) Tuky (0 g) Vláknina (0 g)

Energetické pomery makroživín

Bielkoviny (0 %) Sacharidy (0 %) Tuky (0 %) Vláknina (0 %)

Uhličitan draselný je biely, silne hygroskopický prášok; hydrogénuhličitan tvoria biele kryštáliky alebo prášok – je bezfarebný, bez zápachu a je rozpustný vo vode. Sú zdrojom potrebného draslíka pre organizmus. Predtým nazývaný aj potaš alebo salajka. Hydroxid draselný sa sýti oxidom uhličitým. Pri reakcii hydroxidu draselného a oxidu uhličitého vzniká uhličitan draselný.

Uhličitany draselné a zdravie

Látky sa považujú za bezpečné. Podľa niektorých zdrojov môže uhličitan draselný spôsobovať citlivým osobám podráždenie pokožky a zápaly kože na hlave, na čele a na rukách.

Uhličitany draselné v potravinárstve

Tieto uhličitany fungujú ako emulgátory, majúce kypriace účinky a upravujú kyslosť potravín. Sú používané v pekárstve, pri výrobe margarínov a ako zdroj draslíka – tj slúžia na obohacovanie potravín týmto prvkom. Ďalej nachádzajú využitie pri spracovávaní kakaových bôbov a kávovinových náhradiek a ich účinky urýchľujú vysúšanie hrozienok.

Nariadenie Komisie (EÚ) 2017/1270 zo 14. júla 2017, je možné použitie E 501 u lúpaného, krájaného a na kúsky narezaného ovocia a zeleniny ako stabilizátor a regulátor kyslosti.

Potaš sa predtým získavala tradičným spôsobom - pálením lesného dreva. V ČR (celej EÚ) smú byť uhličitany draselné pridávané takmer ku všetkým potravinám s výnimkou detskej výživy. V obmedzenom množstve ich možno pridávať aj do kypriacich prostriedkov pre pekárske výrobky k detským príkrmom. Povolené sú aj v USA.

Kam ďalej?

Viac o výučbovej
aplikácii ZOF.

Otestujte svoju
nutričnú gramotnosť.

Pozrite sa na našu
ponuku kurzov.

Prečítajte si, ako naše kurzy
hodnotia absolventi.