Kurzy ATAC

E452 - Polyfosforečnany ( sodný, draselný a vápenatý )

Kategória: Aditívum / Aditívum

E452 - Polyfosforečnany ( sodný, draselný a vápenatý )

Nutričné hodnoty (100 0):

Energia kcal

0 kcal

Energia kJ

0 kJ

Bielkoviny

0 g

Sacharidy

0 g

Tuky

0 g

Vláknina

0 g

Hmotnostné pomery makroživín

Bielkoviny (0 g) Sacharidy (0 g) Tuky (0 g) Vláknina (0 g)

Energetické pomery makroživín

Bielkoviny (0 %) Sacharidy (0 %) Tuky (0 %) Vláknina (0 %)

Medzi polyfosforečnany (niekedy tiež metafosforečnany) zahrňované pod označenie E452 patria: polyfosforečnan sodný (zvaný Grahamova alebo Madrellova soľ), polyfosforečnan draselný (Kurrolova soľ), polyfosforečnan sodnovápenatý, polyfosforečnan sodnovápenatý. Ložiská Grahamovej soli sa nachádzajú voľne v prírode pod povrchom zeme; synteticky sa polyfosfáty pripravujú rekryštalizáciou nasýtených vodných roztokov.

Polyfosfáty a zdravie

V menších dávkach sú polyfosforečnany považované za bezpečné látky, avšak ich vysoké dávky môžu v tele spôsobiť nerovnováhu spojenú s nedostatkom vápnika.

Polyfosfáty v potravinárstve

Polyfosforečnany sa pridávajú do mäsových výrobkov a rýb, pretože majú schopnosť viazať a udržovať v nich vodu a tiež v nich zabraňovať nežiaducim reakciám prítomných kovov. Rovnako môžu pôsobiť ako taviace soli v tavených syroch alebo ako živná prísada do kvasiniek. Uplatnenie nachádzajú aj v šľahačkách v spreji či v smotanách v prášku.

Polyfosfáty použité na povrchovú konzerváciu rýb sú rovnako účinné ako napríklad obyčajná kuchynská soľ, ale majú výhodu v tom, že mäso žiadnym spôsobom neochucujú. V Českej republike (celé EU) je možné polyfosforečnany pridávať do potravín, v USA sú tiež povolené.

Kam ďalej?

Viac o výučbovej
aplikácii ZOF.

Otestujte svoju
nutričnú gramotnosť.

Pozrite sa na našu
ponuku kurzov.

Prečítajte si, ako naše kurzy
hodnotia absolventi.