Kurzy ATAC

E412 - Guma guar

Kategória: Aditívum / Aditívum

E412 - Guma guar

Nutričné hodnoty (100 0):

Energia kcal

0 kcal

Energia kJ

0 kJ

Bielkoviny

0 g

Sacharidy

0 g

Tuky

0 g

Vláknina

0 g

Hmotnostné pomery makroživín

Bielkoviny (0 g) Sacharidy (0 g) Tuky (0 g) Vláknina (0 g)

Energetické pomery makroživín

Bielkoviny (0 %) Sacharidy (0 %) Tuky (0 %) Vláknina (0 %)

Guma guar je rozpustná vláknina vytvárajúca s vodou husté roztoky. Vyskytuje sa v semenách rastliny druhu Cyamopsis tetragonolobus, ktorá sa pestuje predovšetkým v Indii. Používa sa ako stabilizátor, zahusťovadlo a emulgátor. Získava sa z strukov so semenami z rastliny Cyamopsis tetragonolobus.

Guma guar a zdravie

Pri bežných dávkach používaných v potravinách nie sú známe nežiaduce účinky, je považovaná za bezpečnú látku. Môže znižovať hladinu cholesterolu. Čistá forma bola používaná na napomáhanie redukcii váhy, v žalúdku totiž zabraňuje pocitu hladu. Avšak boli prípady, kedy dochádzalo k zablokovaniu čriev touto látkou. Vo vysokých koncentráciách môže spôsobovať nadúvanie a preháňavé účinky. U citlivých jedincov môže pri styku s touto látkou dôjsť k alergickej reakcii.

Guma guar v potravinárstve

Guma guar má päť až osemkrát väčšiu zahusťovaciu schopnosť ako škrob a túto vlastnosť sa v potravinárstve hojne využíva. Ako stabilizátor sa pridáva do mrazeného ovocia a ovocných nápojov, ako zahusťovadlo do teplých a studených nápojov. Stabilizuje emulzie, čo sa využíva pri výrobe majonéz, aby nedochádzalo k oddeľovaniu olejovej a vodnej fázy. Do mrazených výrobkov sa pridáva z dôvodu zväčšenia objemu, zlepšenia textúry a zvýšenia odolnosti voči tepelným výkyvom. Ďalej vytvára filmy na povrchu mäsových výrobkov a zvyšuje trvanlivosť niektorým pekárskym výrobkom a zamedzuje drobivosti koláčov. Môžeme ho nájsť aj v:
- nízkotučných jogurtoch,
- zmrzlinách,
- cukrovinkách,
- v nízkokalorických dresingoch,
- mliečnych výrobkoch.

Uplatňuje sa aj v kozmetickom priemysle (zubné pasty, pleťové mlieka, krémy) av textilnom a papierenskom priemysle.

V SR (celej EÚ) je použitie látky povolené v nevyhnutnom množstve v potravinách okrem dehydratovaných výrobkov. Do detskej výživy môže byť pridávaný do mliečnej výživy pre dojčatá od ukončeného štvrtého mesiaca a do príkrmov. V USA je používanie tiež povolené (GRAS látka).

Kam ďalej?

Viac o výučbovej
aplikácii ZOF.

Otestujte svoju
nutričnú gramotnosť.

Pozrite sa na našu
ponuku kurzov.

Prečítajte si, ako naše kurzy
hodnotia absolventi.