Kurzy ATAC

E284 - Kyselina boritá

Kategória: Aditívum / Aditívum

E284 - Kyselina boritá

Nutričné hodnoty (100 0):

Energia kcal

0 kcal

Energia kJ

0 kJ

Bielkoviny

0 g

Sacharidy

0 g

Tuky

0 g

Vláknina

0 g

Hmotnostné pomery makroživín

Bielkoviny (0 g) Sacharidy (0 g) Tuky (0 g) Vláknina (0 g)

Energetické pomery makroživín

Bielkoviny (0 %) Sacharidy (0 %) Tuky (0 %) Vláknina (0 %)

Anorganická látka vyskytujúca sa v podobe bezfarebných kryštálov alebo ako biely prášok rozpustný vo vode. Ide o konzervant s nižšou účinnosťou. Má antiseptické, baktericídne a fungicídne vlastnosti. Pripravuje sa z minerálu bóraxu a anorganických kyselín, napr. kyseliny chlorovodíkovej. Kyselina boritá odpudzuje hmyz, ako sú mravce, šváby a podobne, likviduje burinu a nachádza využitie pri impregnácii dreva proti plesniam alebo ako súčasť pyrotechnických zmesí. Z ďalších uplatnení tejto látky možno menovať vystužovanie knôtov sviečok alebo moridlo textilných materiálov.

Kyselina boritá a zdravie

Táto látka môže vykazovať toxické účinky ako pri požití, tak pri kontakte s pokožkou. Kozmetické prípravky s jej obsahom by nemali používať deti, ktoré voči nim môžu byť obzvlášť citlivé. Kyselina boritá funguje ako odtučňovací prostriedok, avšak takto môže zásadne pozmeniť organizmus. Aj napriek početným varovaniam zo strany Americkej lekárskej spoločnosti (Amercian Medical Association) ohľadom jej možnej toxicity je stále používaná, a to aj v potravinárstve. Časté podávanie vyšších dávok môže vyvolať zvracanie, hnačku, krvácanie, anémiu, kožné problémy. Sú zaznamenané prípady otravy po jej požití.

Kyselina boritá v potravinárstve

Kyselinu boritú možno využiť na konzervovanie mliečnych výrobkov, vaječných zmesí alebo rýb, ale v ČR (celé EU) je povolené pridávať ju iba ku kaviáru. Je to z toho dôvodu, že nie je presne stanovené, od akých množstiev môže byť nebezpečná pre ľudský organizmus. Jej antiseptické, baktericídne a fungicídne vlastnosti z nej robia prostriedok vhodný napríklad na ošetrovanie citrusových plodov. S jej 2 až 3% roztokom sa tiež dá stretnúť v očnom lekárstve pod názvom borová voda.

Ďalšie využitie má napr. v:
- detských pudroch,
- mydlách,
- očné krémy,
- ústnej vody
- v ďalšej kozmetike.

Z dôvodu prejavov nežiaducich účinkov nebola predtým kyselina boritá v SR ako prídavná látka povolená, teraz je možné ju pridávať do kaviáru (Jeseteri ikry) - platí pre celú EÚ. V USA kyselina boritá povolená je, ale iba ako nepriama potravinárska prísada do lubrikantov a kozmetických prípravkov: mydiel určených na umývanie mastnej pokožky, solí do kúpeľa alebo prípravkov na hygienu nôh.

Kam ďalej?

Viac o výučbovej
aplikácii ZOF.

Otestujte svoju
nutričnú gramotnosť.

Pozrite sa na našu
ponuku kurzov.

Prečítajte si, ako naše kurzy
hodnotia absolventi.