Kurzy ATAC

E250 - Dusitan sodný

Kategória: Aditívum / Aditívum

E250 - Dusitan sodný

Nutričné hodnoty (100 0):

Energia kcal

0 kcal

Energia kJ

0 kJ

Bielkoviny

0 g

Sacharidy

0 g

Tuky

0 g

Vláknina

0 g

Hmotnostné pomery makroživín

Bielkoviny (0 g) Sacharidy (0 g) Tuky (0 g) Vláknina (0 g)

Energetické pomery makroživín

Bielkoviny (0 %) Sacharidy (0 %) Tuky (0 %) Vláknina (0 %)

Dusitan sodný je sodnou soľou kyseliny dusitej. Má formu svetlo žltkastej kryštalickej látky. Je dobre rozpustný vo vode. Dusitan sodný sa vyrába synteticky napr. tepelným rozkladom dusičnanu sodného.

Dusitan sodný a zdravie

Dusitany obsiahnuté v mäsových výrobkoch môžu viesť k vzniku malého množstva silne karcinogénnych nitrozlúčenín. Tieto zlúčeniny vznikajú najmä pri vysokých teplotách, napr. pri smažení slaniny. K podobnej chemickej reakcii môže dôjsť aj v žalúdku. Tieto karcinogény boli objavené v údených mäsových výrobkoch už v 70. rokoch. Keďže sa dusitany najviac pridávajú do údených mäsových výrobkov, mala by byť ich konzumácia obmedzená na mininum, a to nielen z hľadiska možného vzniku rakovinotvorných látok. Niektoré štúdie hovoria o súvislosti konzumácie týchto produktov so vznikom rakoviny žalúdka. Ďalšie riziko dusitanu sodného spočíva v jeho dlhodobom podávaní, čo môže viesť až k tzv. methemoglobinémii. Dusitany reagujú s hemoglobínom, ktorý pomáha roznášať kyslík po tele, a dochádza k zmodraniu kože a hnednutiu krvi. Tento zdravotný problém bol pozorovaný najmä u nemluvniat a malých detí a bol spôsobený pitím vody alebo konzumáciou potravín s vysokým obsahom dusičnanov. Dusičnany sa môžu následne premieňať na dusitany. Avšak vyšší príjem vitamínu C zabraňuje príslušným reakciám. Premena dusičnanov na dusitany tiež môže ovplyvniť to, či je dotyčný fajčiar alebo nie.

Dusitan sodný v potravinárstve

Dusitany dodávajú potravinám údenú chuť, umožňujú vzdorovať a pôsobiť voči baktériám Clostridium botulinum, slúžia ako stabilizátory farby - majú schopnosť chemicky reagovať s molekulami myoglobínu a dodávať krvavo červenú farbu mäsovým výrobkom, predlžujú životnosť výrobkov a zabraňujú oxidácii tukov. Výrobcovia uvádzajú, že je veľmi ťažké dusitany nahradiť, pretože neexistuje látka, ktorá by mala podobné vlastnosti a zároveň výrazne neovplyvnila požadovanú chuť výrobku. Dusitany v kombinácii s prírodnými sekundárnymi amínmi (aminokyseliny, arómy, ai) tvoria nitrosamíny, silné rakovinotvorné látky. Vznikajú pri vyprážaní slaniny za vysokých teplôt, počas výroby potravín, skladovaní a vytvárajú sa aj v ľudskom žalúdku. Pridávaním vitamínov C a E do potravín sa zabraňuje tvorbe týchto látok. Nitrosamíny sú obsiahnuté v pečených, údených a silne solených jedlách. Vyskytujú sa aj v pive – obzvlášť v pive tmavom. Vysoký obsah nitrozamínu má tiež dlho skladované ovocie a zelenina.

Jeho vysoká koncentrácia bola zistená vo:
- špenátu,
- reďkovkách,
- uhorkách
- hlávkovom šaláte.

Je snaha obsah nitrozamínov v potravinách znižovať úpravou výrobných postupov, obmedzovaním prídavku dusitanov alebo pridávaním vitamínov C a E, ktoré ich negatívne účinky eliminujú. Dusitany sa dostávajú do potravín aj do zeleniny prostredníctvom použitých hnojív.

Dusitan sodný sa vyskytuje v soliacich zmesiach (tzv. NPS).

Slúži ako stabilizátor farby v:
- naloženom mäse,
- slanine,
- párkoch,
- šunkách,
- špekáčika,
- konzervovanom mäse,
- klobásach,
- údenom tuniakovom mäse,
- údenom losose.

Predlžuje ich životnosť.

Kam ďalej?

Viac o výučbovej
aplikácii ZOF.

Otestujte svoju
nutričnú gramotnosť.

Pozrite sa na našu
ponuku kurzov.

Prečítajte si, ako naše kurzy
hodnotia absolventi.