Kurzy ATAC

E236 - Kyselina mravčia

Kategória: Aditívum / Aditívum

E236 - Kyselina mravčia

Nutričné hodnoty (100 0):

Energia kcal

0 kcal

Energia kJ

0 kJ

Bielkoviny

0 g

Sacharidy

0 g

Tuky

0 g

Vláknina

0 g

Hmotnostné pomery makroživín

Bielkoviny (0 g) Sacharidy (0 g) Tuky (0 g) Vláknina (0 g)

Energetické pomery makroživín

Bielkoviny (0 %) Sacharidy (0 %) Tuky (0 %) Vláknina (0 %)

Ide o bezfarebnú kvapalinu s vysoko korozívnymi vlastnosťami a prenikavým zápachom. Prirodzene sa vyskytuje v jablkách alebo v ďalšom ovocí, alebo v sekréte mravcov. Má konzervačné účinky proti plesniam a hubám. Vyrába sa oxidáciou metylalkoholu alebo hydrolýzou. Je vedľajším produktom pri výrobe kyseliny octovej.

Kyselina mravčia a zdravie

Látka spôsobovala rakovinu v prípade ústneho podania potkanom, myšiam a škrečkom v množstve 39-49 mg/kg. Kyselina sa v ľudskom tele dokonale vstrebáva. Pri pravidelnom podávaní človeku sa neprejavili žiadne toxické nežiaduce účinky. Zahraničná literatúra (Eat Safe, Bill Statham) však uvádza možnosť vzniku kardiovaskulárnych, respiračných, zažívacích ťažkostí a tiež problémy s pečeňou a obličkami.

Kyselina mravčia v potravinárstve

Používa sa ako odvápňovač a tiež ako konzervant zvieracieho krmiva (siláže). Látka má schopnosť liečiť chorobu včiel varroamilbe. V kozmetike má využitie vo vlasových prípravkoch alebo ako odstraňovač farieb.

V ČR (celej EÚ) nie je používanie kyseliny mravčej v potravinách dovolené. V Austrálii je látka tiež zakázaná. V USA dostala status GRAS (generally recognized as safe - tzn. látka je považovaná za bezpečnú) a je povolená.

Kam ďalej?

Viac o výučbovej
aplikácii ZOF.

Otestujte svoju
nutričnú gramotnosť.

Pozrite sa na našu
ponuku kurzov.

Prečítajte si, ako naše kurzy
hodnotia absolventi.