Kurzy ATAC

E211 - Benzoan sodný

Kategória: Aditívum / Aditívum

E211 - Benzoan sodný

Nutričné hodnoty (100 0):

Energia kcal

0 kcal

Energia kJ

0 kJ

Bielkoviny

0 g

Sacharidy

0 g

Tuky

0 g

Vláknina

0 g

Hmotnostné pomery makroživín

Bielkoviny (0 g) Sacharidy (0 g) Tuky (0 g) Vláknina (0 g)

Energetické pomery makroživín

Bielkoviny (0 %) Sacharidy (0 %) Tuky (0 %) Vláknina (0 %)

Benzoát sodný je sodná soľ kyseliny benzoovej (benzénkarboxylovej). Biely prášok, dobre rozpustný vo vode. Používa sa ako konzervant, predovšetkým v kyslom prostredí, kde zamedzuje množeniu kvasiniek a plesní. Vyskytuje sa aj v prírode, napr. v brusniciach, slivkách, škoricu, v zrelom klinčeku a jablkách. Na komerčné účely sa benzoát sodný vyrába chemickým procesom - neutralizáciou kyseliny benzoovej (tá sa vyrába oxidáciou toluénu) hydroxidom sodným. V roku 1997 bola celosvetová produkcia odhadovaná na 60 000 ton, najväčšími výrobcami je potom Holandsko, Estónsko, USA a Čína.

Benzoát sodný a zdravie

V kombinácii s kyselinou askorbovou a benzoanom draselným a benzoanom sodným sa môže tvoriť benzén, ktorý je známy ako karcinogén. Celý proces môžu urýchliť podmienky skladovania potravín ako teplo a svetlo. Existuje silné podozrenie na spôsobovanie detskej hyperaktivity, obzvlášť v kombinácii s umelými farbivami. U citlivých ľudí alebo ľudí s chronickou astmou alebo žihľavkou môže vyvolávať alebo zhoršiť ich príznaky. Reakcia býva silnejšia v prípade kombinácie s inými látkami, napr. tartrazínom, ai. Podľa niektorých zdrojov môže benzoan poškodzovať štruktúru DNA a tým tak vyvolávať niektoré dedičné choroby (napr. Parkinsonova choroba).

Benzoát sodný v potravinárstve

Benzoát sodný je najviac používaný ako konzervant, nájdeme ho často v:
- nealkoholických nápojoch,
- uhorkách v pohári,
- omáčkach a ovocných džúsoch,
- džemoch,
- syr,
- ovocných šalátoch,
- margarínoch,
- balených treskách
- v ďalších potravinách.

Môžeme sa s touto látkou stretnúť aj v kozmetike, napríklad v zubnej paste, šampónoch, dezodorantoch alebo rôznych krémoch s pH nižším ako 4. Pre svoje antikorozívne účinky sa veľká časť produkcie používa ako prísada do proti-mrznúcich zmesí v aute.

V SR (celej EÚ) je použitie tejto látky obmedzené na nevyhnutné množstvo do vybraných druhov potravín. V USA je táto látka tiež povolená, označená ako GRAS. V závislosti na podozreniach z nežiaducich účinkov Coca-Cola oznámila, že nebude vo svojich výrobkoch benzoan sodný používať.

Kam ďalej?

Viac o výučbovej
aplikácii ZOF.

Otestujte svoju
nutričnú gramotnosť.

Pozrite sa na našu
ponuku kurzov.

Prečítajte si, ako naše kurzy
hodnotia absolventi.