Kurzy ATAC

E160a - Karotény

Kategória: Aditívum / Aditívum

E160a - Karotény

Nutričné hodnoty (100 0):

Energia kcal

0 kcal

Energia kJ

0 kJ

Bielkoviny

0 g

Sacharidy

0 g

Tuky

0 g

Vláknina

0 g

Hmotnostné pomery makroživín

Bielkoviny (0 g) Sacharidy (0 g) Tuky (0 g) Vláknina (0 g)

Energetické pomery makroživín

Bielkoviny (0 %) Sacharidy (0 %) Tuky (0 %) Vláknina (0 %)

Prírodné alebo prírodne identické jasne žlté až oranžové farbivá. Beta karotén je označovaný ako vitamín A, pretože z beta-karoténu si telo dokáže práve vitamín A vytvoriť (6 gramov karoténu je pretvorených v tele na 1 gram vitamínu A). Na farbenie potravín sa však používa jeho syntetická forma. Beta-karotén pôsobí ako antioxidant, stimuluje imunitný systém a bolo preukázané, že pozitívne pôsobí proti srdcovým chorobám, rakovinám pľúc, tráviaceho traktu, žalúdka, a pod. Je rozpustný v oleji, nie však vo vode. Prírodný beta-karotén sa vyskytuje prevažne v žltom a oranžovom ovocí, zelenine av listoch rastlín. Nájdeme ho napríklad v mrkve, masle, špenáte, šaláte, paradajkách, zemiakoch či ananásovom melóne. Nahrádza niektoré žlté farbivá, ktoré sa získavajú z uhoľného dechtu. Je čiastočne ničený bežným varením a ohrievaním v mikrovlnnej rúre. Získavajú sa za pomoci rozpúšťadiel z rôznych rastlín vo forme červených kryštálov, prípadne vo forme kryštalického prášku. Najhojnejšie sa vyskytujú v karotke alebo v palmovom oleji. Pre potravinársky priemysel je vyrábaný synteticky a má odlišnú molekulárnu štruktúru oproti prírodnému beta-karoténu.

Karotény a zdravie

V malých dávkach sa jedná o úplne neškodnú látku bez akýchkoľvek nežiaducich účinkov. Štúdie však dokázali negatívny vplyv na rozvoj rakoviny u mužov - fajčiarov, ktorí prijímali zvýšené množstvo beta-karoténu vo forme koncentrovaných potravinových doplnkov. Zatiaľ čo podľa niektorých štúdií prírodný beta-karotén riziko vzniku nádorových ochorení orgánov znižuje, syntetický beta-karotén podľa ďalších štúdií u fajčiarov riziko nádoru v pľúcach zvyšuje. Zvýšený príjem karoténov môže spôsobiť zožltnutie pokožky, čo sa v takejto situácii mylne zamieňa za žltačku.

Karotény v potravinárstve

Je používaný s cieľom poskytnúť vybraným potravinám prenikavejšiu farbu. V hojnom množstve sa používa v syroch a margarínoch.

Používa sa na farbenie:
- olejov,
- majonéz,
- zmrzlín,
- jogurtov,
- ovocných nápojov,
- limonád,
- dezertov,
- cukroviniek,
- pudingov.

Ďalej tiež v krmivách pre zvieratá, v kozmetike, šampónoch, mydlách či liekoch.

Kam ďalej?

Viac o výučbovej
aplikácii ZOF.

Otestujte svoju
nutričnú gramotnosť.

Pozrite sa na našu
ponuku kurzov.

Prečítajte si, ako naše kurzy
hodnotia absolventi.