Kurzy ATAC

E150d - Amoniak sulfitový karamel

Kategória: Aditívum / Aditívum

E150d - Amoniak sulfitový karamel

Nutričné hodnoty (100 0):

Energia kcal

0 kcal

Energia kJ

0 kJ

Bielkoviny

0 g

Sacharidy

0 g

Tuky

0 g

Vláknina

0 g

Hmotnostné pomery makroživín

Bielkoviny (0 g) Sacharidy (0 g) Tuky (0 g) Vláknina (0 g)

Energetické pomery makroživín

Bielkoviny (0 %) Sacharidy (0 %) Tuky (0 %) Vláknina (0 %)

Jedná sa o látku hnedej až čiernej farby, ktorá potravinám dodáva stálu hnedú farbu. Vyrába zahrievaním rôznych druhov cukrov (trstinového, repného ale aj cukru, ktorý vznikne štiepením škrobov) za súčasného pridania veľmi malých množstiev alkálií alebo minerálnych kyselín.

Amoniak sulfitový karamel a zdravie

Amoniakový a amoniak-sulfitový karamel, cukrársky karamel alebo pivovarský karamel môžu obsahovať amoniakové alebo sulfitové zlúčeniny (polycyklické aromatické uhľovodíky). Napriek tomu, že na verejnosti môžu kolovať názory, že tieto druhy karamelov sú toxické alebo karcinogénne, Svetová zdravotnícka organizácia nedokázala, na základe rozsiahlych a nákladných štúdií na zvieratách (obvykle na myšiach), preukázať karcinogenitu alebo mutagenitu.

Na verejnosti môžu kolovať názory, že tieto druhy karamelov sú toxické alebo karcinogénne, Svetová zdravotnícka organizácia nedokázala, na základe rozsiahlych a nákladných štúdií na zvieratách (obvykle na myšiach), preukázať karcinogenitu alebo mutagenitu. Pri testovaní karamelu na ľuďoch sa prejavovala jemná až riedka stolica a zvýšená črevná činnosť. Organizácia CSPI (Censter for Science in the Public Interest) v roku 2011 zverejnila výsledky ich skúmania, kedy boli nájdené v karameli zvýšené úrovne látky 4-metyldimazol. Táto látka je údajne potenciálny karcinogén v prípade, že je zmiešaná s amoniakom. FDA (Food and Drugs Administration) a EFSA (European Food ans Safety Administration) však tieto vyhlásenia neprijímajú a aj naďalej považujú karamelky za bezpečnú prísadu pri použití v potravinách a nápojoch. Prijateľná denná dávka (ADI) a maximálna úroveň látky v potravinách/nápojoch: ADI 0 - 200 mg na 1kg telesnej váhy.

Amoniak sulfitový karamel v potravinárstve

Používa sa na farbenie:
- cola nápojov,
- čokolád,
- džemov,
- cukríkov,
- sirupov,
- cukroviniek,
- sójové omáčky,
- pivá,
- červeného vína,
- rumu, brandy, whisky,

ako prísada v:
- niektorých pekárenských výrobkoch,
- celozrnnom pečive,
- sušienkach,
- instantných polievkach.

Ďalej sa využíva v kozmetike, zubných pastách, krmivách pre zvieratá. Tieto látky sú najpoužívanejšie farbivá (cca 98% z celého objemu farbív) v potravinách. Ide o kvapalnú alebo pevnú látku hnedej až čiernej farby. Dodáva potravinám stálu hnedú farbu.

Kam ďalej?

Viac o výučbovej
aplikácii ZOF.

Otestujte svoju
nutričnú gramotnosť.

Pozrite sa na našu
ponuku kurzov.

Prečítajte si, ako naše kurzy
hodnotia absolventi.