Kurzy ATAC

Džem zo zmesi ovocia

Kategória: Korenie a ochucovadlá / Džemy a marmelády

Džem zo zmesi ovocia

Nutričné hodnoty (100 g):

Energia kcal

167 kcal

Energia kJ

698 kJ

Bielkoviny

2.5 g

Sacharidy

35 g

Tuky

0 g

Vláknina

5 g

Hmotnostné pomery makroživín

Bielkoviny (2.5 g) Sacharidy (35 g) Tuky (0 g) Vláknina (5 g)

Energetické pomery makroživín

Bielkoviny (6.3 %) Sacharidy (87.7 %) Tuky (0 %) Vláknina (6 %)

Džem sa najčastejšie vyrába zo zrelého ovocia, cukru a želírovacieho prípravku (najčastejšie pektínu). Celá zmes sa uvedie do varu a varí sa až do zhustnutia zmesi. Občas sa k ochuteniu pridáva aj kyselina citrónová, ktorá okrem iného podporuje tuhnutie hmoty. Obsah cukru aj použitie želírovacích látok je ale individuálny, od toho sa menia aj nutričné charakteristiky džemu. Kvalita džemu sa vždy odvíja od zastúpeného podielu ovocnej zložky, musí byť minimálne 35 %. Džemy, u ktorých množstvo ovocia presahuje 45 %, sa označujú ako výberové. Všeobecne platí, že džemy obsahujú aj kúsky ovocia, zatiaľ čo marmelády, ktoré sa vyrábajú podobným spôsobom, nie.

Džem zo zmesi ovocia a zdravie

Pri výrobe džemu sa bežne používa cukor. Je síce možné džem pripraviť aj bez jeho pridania, v prevažnej väčšine prípadov sa tak ale nedeje. Energetická hodnota džemu je tak oveľa väčšia, než je tomu u surového ovocia. To isté platí aj o glykemickom indexe, výnimkou sú situácie, keď sa použijú rastlinné formy želírovacích látok obsahujúce vlákninu, ktorá hodnoty GI znižuje. Je to dôležitá informácia predovšetkým pre ľudí:
- s inzulínovou rezistenciou,
- postihnutých diabetom,
- v redukčných diétach.
Ovocie je kvalitným zdrojom niektorých dôležitých minerálov (najviac draslíka), radu antioxidantov a fytochemických látok, kde v tejto kombinácii pozitívne ovplyvňujú mnohé metabolické pochody a s nimi aj naše zdravie. Z dôvodu vyššieho podielu cukru a relatívne malého množstva, v ktorom džemy konzumujeme, nie je možné považovať tieto výrobky za dostatočný zdroj týchto živín.

Džem zo zmesi ovocia v kuchyni

Džemy sa najčastejšie používajú ako ochucovadlo v kombinácii s pečivom a maslom. Bývajú aj súčasťou dezertov, je možné ich použiť na ochutenie kaší.

Kam ďalej?

Viac o výučbovej
aplikácii ZOF.

Otestujte svoju
nutričnú gramotnosť.

Pozrite sa na našu
ponuku kurzov.

Prečítajte si, ako naše kurzy
hodnotia absolventi.