Kurzy ATAC

Džem čučoriedkový

Kategória: Korenie a ochucovadlá / Džemy a marmelády

Džem čučoriedkový

Nutričné hodnoty (100 g):

Energia kcal

287 kcal

Energia kJ

1200 kJ

Bielkoviny

0.4 g

Sacharidy

65 g

Tuky

0.6 g

Vláknina

4 g

Hmotnostné pomery makroživín

Bielkoviny (0.4 g) Sacharidy (65 g) Tuky (0.6 g) Vláknina (4 g)

Energetické pomery makroživín

Bielkoviny (0.6 %) Sacharidy (94.7 %) Tuky (1.9 %) Vláknina (2.8 %)

Čučoriedky sú plody kríka Brusnice čučoriedky (Vaccinium myrtillus) so sýto modrou farbou a výraznou chuťou. Ide o rastlinu, ktorá je typická pre lesné porasty mierneho a chladnejšieho pásma. Čučoriedkový džem sa najčastejšie vyrába zo zrelých čučoriedok, cukru a želírovacieho prípravku (najčastejšie pektínu). Celá zmes sa uvedie do varu a varí sa až do zhustnutia zmesi. Občas sa k ochuteniu pridáva aj kyselina citrónová, ktorá okrem iného podporuje tuhnutie hmoty. Obsah cukru aj použitie želírovacích látok je ale individuálny, od toho sa menia aj nutričné charakteristiky džemu.
Kvalita džemu sa vždy odvíja od zastúpeného podielu ovocnej zložky, musí byť minimálne 35 %. Džemy, u ktorých množstvo ovocia presahuje 45 %, sa označujú ako výberové.

Džem čučoriedkový a zdravie

Čučoriedkový džem je zdrojom širokého spektra antioxidantov - niektoré z nich podporujú nočné videnie a zlepšujú stav šerosleposti, iné zase podporujú imunitný systém a majú protizápalové účinky. Zastúpené triesloviny (bioflavonoidy, anthokyany) spôsobujú sťahujúce (adstringentné) účinky - tento efekt sa často využíva pri úprave črevných ťažkostí (tento efekt ale býva potlačený vyšším obsahom pridaného cukru). Pri výrobe džemu sa bežne používa cukor. Je síce možné džem pripraviť aj bez jeho pridania, v prevažnej väčšine prípadov sa tak ale nedeje. Energetická hodnota džemu je tak oveľa väčšia, než je tomu u surového ovocia. To isté platí aj o glykemickom indexe, výnimkou sú situácie, keď sa použijú rastlinné formy želírovacích látok obsahujúce vlákninu, ktorá hodnoty GI znižuje. Je to dôležitá informácia predovšetkým pre ľudí:
- s inzulínovou rezistenciou,
- postihnutých diabetom,
- v redukčných diétach.

Džem čučoriedkový v kuchyni

Čučoriedkový džem sa najčastejšie používa ako ochucovadlo v kombinácii s pečivom a maslom. Býva aj súčasťou dezertov, je možné ho použiť na ochutenie kaší.

Kam ďalej?

Viac o výučbovej
aplikácii ZOF.

Otestujte svoju
nutričnú gramotnosť.

Pozrite sa na našu
ponuku kurzov.

Prečítajte si, ako naše kurzy
hodnotia absolventi.