Kurzy ATAC

Citrónová kôra sušená

Kategória: Korenie a ochucovadlá / Ochucovadla

Citrónová kôra sušená

Nutričné hodnoty (100 g):

Energia kcal

154 kcal

Energia kJ

642 kJ

Bielkoviny

2 g

Sacharidy

30 g

Tuky

0.4 g

Vláknina

8 g

Hmotnostné pomery makroživín

Bielkoviny (2 g) Sacharidy (30 g) Tuky (0.4 g) Vláknina (8 g)

Energetické pomery makroživín

Bielkoviny (5.5 %) Sacharidy (81.8 %) Tuky (2.3 %) Vláknina (10.4 %)

Jedná sa o sušenú kôru špeciálnej odrody citrónov (citroníku limonového), ktorá sa pestuje predovšetkým na použitie kôry. Má intenzívnejšiu arómu ako klasický citrón. Dnes sa pestuje v tropických oblastiach, predovšetkým v JAR, ale aj v Španielsku a Taliansku. Často sa s ňou stretneme v čínskej kuchyni.

Citrónová kôra a zdravie

Kôra citróna i pomaranča (chemicky neošetrená) obsahuje bioflavonoidy, ktoré posilňujú imunitný systém, zmierňujú príznaky pri prejavoch prechladnutia, alergie alebo kŕčových žilách. Sú tiež dôležité pre správnu funkciu a kvalitu ciev. Citrónová kôra zvyšuje chuť do jedla, podporuje trávenie a má dezinfekčný účinok. Z kôry boli izolované protirakovinové látky a je možné z nej pripraviť aj čaj. Nikdy nekonzumujte kôru klasických bežne dostupných citrusových plodov. Tie sú ošetrené bifenylom (E 230, používa sa napr. do plastickej hmoty a chemických farbív) alebo tiabendazolom (E 233). Obe látky predstavujú zdravotné riziko. Tieto substancie sú rozpustné v tukoch, nemožno ich teda odstrániť iba umytím plodu. Preto tiež kôrou nepreniknú dovnútra plodu a ich dužina je tak nezávadná.

Citrónová kôra v kuchyni

Používa sa pri príprave rýb, nátierok, sladkého pečiva (múčnikov, tort, cukroví) či likérov a vareného vína. Pred použitím na sladké pečivo je vhodné ju na 20 minút položiť do vlažnej vody, dosiahneme tak jemnejšiu chuť.
 

Kam ďalej?

Viac o výučbovej
aplikácii ZOF.

Otestujte svoju
nutričnú gramotnosť.

Pozrite sa na našu
ponuku kurzov.

Prečítajte si, ako naše kurzy
hodnotia absolventi.