Kurzy ATAC

Chlieb pohánkový

Kategória: Obilniny bezlepkové / Pečivo

Chlieb pohánkový

Nutričné hodnoty (50 g):

Energia kcal

168 kcal

Energia kJ

701 kJ

Bielkoviny

6 g

Sacharidy

30 g

Tuky

1 g

Vláknina

4 g

Hmotnostné pomery makroživín

Bielkoviny (6 g) Sacharidy (30 g) Tuky (1 g) Vláknina (4 g)

Energetické pomery makroživín

Bielkoviny (15 %) Sacharidy (74.9 %) Tuky (5.4 %) Vláknina (4.8 %)

Pohánkový chlieb je pekárenský výrobok z pohánkovej múky. Pre jeho výrobu je potrebná múka, kvasnice (vo výnimočných prípadoch aj kvások), voda a soľ. V niektorých prípadoch sa používa olej, rôzne druhy korenia či vločky a semienka, občas aj menší podiel múky z iných druhov obilnín.
Pre komerčne vyrábané pečivo je typické použitie pomerne širokého spektra rôznych aditív, ktorých účelom je predĺženie trvanlivosti produktu a zvýraznenie chuti či farby. Kvalita pečiva sa tak odvíja od spôsobu jeho výroby a kvality použitých surovín.

Pohánkový chlieb a zdravie

Pohánkový chlieb je bezlepkový, je tak vhodný pre jedincov s akoukoľvek formou neznášanlivosti či alergií na lepok. Je teda súčasťou bezlepkového spôsobu stravovania. Pohánkový chlieb je zbavený prevažnej väčšiny vlákniny. Je preto pomerne dobre stráviteľný, má ale vyššie hodnoty glykemického indexu, než jej celozrnná forma. S touto informáciou by mali správne nakladať predovšetkým ľudia:
- s inzulínovou rezistenciou,
- postihnutí diabetom,
​-
v priebehu redukčných diét.
Pohánka je veľmi bohatým zdrojom draslíka (u niektorých diét sa preto používajú na odvodnenie) a horčíka - oba prvky majú zásadný vplyv na správne fungovanie srdcovo-cievneho systému. Je tiež významným zdrojom rutínu – táto látka má schopnosť zvyšovať pevnosť a pružnosť krvných kapilár a ciev. Používa sa ako prevencia pred vznikom kŕčových žíl alebo hemoroidov. Chlieb je citlivý na skladovanie, býva rizikovým zdrojom plesní.
Obsah soli pri pečive býva silne premenlivý, nikdy nie je možné ho presne spočítať. Ide o komplikáciu predovšetkým v situáciách:
- redukcie hmotnosti,
- srdcovo-cievnych chorôb,
- porúch funkcie obličiek.

Pohánkový chlieb v kuchyni

Bežne sa používa v kombinácii:
- s rôznymi druhmi nátierok,
- s maslom,
- so syrmi,
- s údeninami.
Pečivo sa najčastejšie používa ako príloha.

Kam ďalej?

Viac o výučbovej
aplikácii ZOF.

Otestujte svoju
nutričnú gramotnosť.

Pozrite sa na našu
ponuku kurzov.

Prečítajte si, ako naše kurzy
hodnotia absolventi.