Kurzy ATAC

Chilli paprička kvasená

Kategória: Zelenina / Kvasená

Chilli paprička kvasená

Nutričné hodnoty (100 g):

Energia kcal

59 kcal

Energia kJ

244 kJ

Bielkoviny

5 g

Sacharidy

8 g

Tuky

0.2 g

Vláknina

1 g

Hmotnostné pomery makroživín

Bielkoviny (5 g) Sacharidy (8 g) Tuky (0.2 g) Vláknina (1 g)

Energetické pomery makroživín

Bielkoviny (35.9 %) Sacharidy (57.5 %) Tuky (3.1 %) Vláknina (3.4 %)

Ide o odrodu papriky ročnej, často nazývanej ako kayenské korenie alebo kolumbijská paprika. Chilli obsahuje kapsaicín, ktorý mu dáva typickú pikantnú chuť – dráždi receptory nervových zakončení jazyka a spôsobujú pálenie. Pálivosť sa meria stupnicou, ktorú v r. 1912 zverejnil americký chemik WL Scoville. Metóda kvantitatívneho porovnávania pálivosti papričiek spočíva v riedení chilli papričiek cukrom a vodou. Papričky sa zmiešajú s cukrom a vodou a výsledná zmes sa ochutná. Ak zmes páli, opäť sa zriedi vodou a ochutná sa znova. Tento postup sa opakuje dovtedy, kým roztok neprestane páliť. Koľkokrát sa roztok zriedi, toľkým jednotkám SHU (Scoville Heat Units) zodpovedá. Kápia (sladká paprika) nepáli, neobsahuje kapsaicín a preto má hodnotu 0 SHU. Pokiaľ má paprika 100 000 SHU, znamená to, že musí byť 100 000 krát nariedená vodou, než je kapsaicín nepostrehnuteľný.

Chilli a zdravie

Chilli podporuje zažívanie, kapsaicín je prírodným antibiotikom a antioxidantom. Je považované za prírodné afrodiziakum práve vďaka schopnosti kapsaicínu stimulovať krvný obeh a prekrviť tak celé telo. Prekrvením pohlavných orgánov sa zvyšuje ich citlivosť a môže tiež dôjsť k zlepšeniu potencie. V tele spôsobuje zahriatie a prekrvenie organizmu, a tým pôsobí aj pri spaľovaní tukov.

Chilli v kuchyni

Môžeme používať celé bobule čerstvé alebo sušené, tak drvené alebo mleté. Chilli je nepostrádateľnou súčasťou mexickej a ázijskej kuchyne , predovšetkým indickej. Používa sa najčastejšie na ochutenie ryže, omáčok a na výrobu ostrého oleja. Najčastejšie použitie je do omáčok, gulášov, pri nakladaní pochutín, zaváraní. Ochutia mäsité aj strukovinové pokrmy.

Kam ďalej?

Viac o výučbovej
aplikácii ZOF.

Otestujte svoju
nutričnú gramotnosť.

Pozrite sa na našu
ponuku kurzov.

Prečítajte si, ako naše kurzy
hodnotia absolventi.