Kurzy ATAC

Brokolica čerstvá

Kategória: Zelenina / Košťálová

Brokolica čerstvá

Nutričné hodnoty (100 g):

Energia kcal

42 kcal

Energia kJ

176 kJ

Bielkoviny

4.4 g

Sacharidy

3 g

Tuky

0.3 g

Vláknina

4.1 g

Hmotnostné pomery makroživín

Bielkoviny (4.4 g) Sacharidy (3 g) Tuky (0.3 g) Vláknina (4.1 g)

Energetické pomery makroživín

Bielkoviny (44 %) Sacharidy (30 %) Tuky (6.5 %) Vláknina (19.6 %)

Brokolica (Brassica oleracea var. botrytis italica) patrí medzi hlúboviny – taxonomicky vzaté je kultivarom druhu, do ktorého patrí tiež kapusta, karfiol, kaleráby či kel. Brokolica je jednou z najstarších zelenín, vyšľachtená bola už v preantickom období. Napríklad starí Rimania ju už preukázateľne poznali a používali, Taliansko je jej najväčším producentom dodnes. Pestujú a spracovávajú sa dva kultivary – stonková (tiež špargľová) s malými ružičkami a veľkými listami, a karfiolová, ktorá je už podľa názvu podobná karfiolu.

Brokolica a zdravie

Rovnako ako iné druhy zeleniny je brokolica bohatým zdrojom vlákniny. V oblasti mikroživín vystupuje do popredia obsah draslíka, tento prvok má zásadný vplyv na funkciu srdcovo-cievneho systému. O brokolici sa v posledných rokoch hovorí v súvislosti s obsahom fytochemických látok - predovšetkým sulforafanu, s antioxidačnými a protirakovinovými účinkami.

Brokolica v kuchyni

Medzi kuchármi má brokolica prezývku „kráľovná zeleniny“. Či už je surová, varená, zapečená, pripravená ako polievka alebo hustý krém, vždy chutí. Brokolica je všestrannou zeleninou , využije sa od ružičiek po hlúb, ktorý dodá chuť vývarom. Brokolica by sa nemala prevariť – pokiaľ sa tak stane, stratí väčšinu vitamínov, farbu i konzistenciu. Svoje miesto majú v kuchyni aj listy z brokolice – tie sa upravujú podobne ako kel, najčastejšie dusením.

Kam ďalej?

Viac o výučbovej
aplikácii ZOF.

Otestujte svoju
nutričnú gramotnosť.

Pozrite sa na našu
ponuku kurzov.

Prečítajte si, ako naše kurzy
hodnotia absolventi.