Kurzy ATAC

Bageta pohánková

Kategória: Obilniny bezlepkové / Pečivo

Bageta pohánková

Nutričné hodnoty (100 g):

Energia kcal

348 kcal

Energia kJ

1456 kJ

Bielkoviny

12 g

Sacharidy

60 g

Tuky

3 g

Vláknina

10 g

Hmotnostné pomery makroživín

Bielkoviny (12 g) Sacharidy (60 g) Tuky (3 g) Vláknina (10 g)

Energetické pomery makroživín

Bielkoviny (14.4 %) Sacharidy (72.1 %) Tuky (7.8 %) Vláknina (5.7 %)

Pohánková bageta je pekárenský výrobok z pohánkovej múky. Pre jej výrobu je potrebná múka, kvasnice (vo výnimočných prípadoch aj kvások), voda a soľ. V niektorých prípadoch sa používa olej, rôzne druhy korenia či vločky a semienka, občas aj menší podiel múky z iných druhov obilnín.
Pre komerčne vyrábané bagety je typické použitie pomerne širokého spektra rôznych aditív, ktorých účelom je predĺženie trvanlivosti produktu a zvýraznenie chuti či farby. Kvalita pečiva sa tak odvíja od spôsobu jeho výroby a kvality použitých surovín.

Pohánková bageta a zdravie

Pohánková bageta je bezlepková, je tak vhodná pre jedincov s akoukoľvek formou neznášanlivosti či alergií na lepok. Je teda súčasťou bezlepkového spôsobu stravovania. Pohánková bageta je zbavená prevažnej väčšiny vlákniny. Je preto pomerne dobre stráviteľná, má ale vyššie hodnoty glykemického indexu, než jej celozrnná forma. S touto informáciou by mali správne nakladať predovšetkým ľudia:
- s inzulínovou rezistenciou,
- postihnutí diabetom,
​-
v priebehu redukčných diét.
Pohánka je veľmi bohatým zdrojom draslíka (u niektorých diét sa preto používajú na odvodnenie) a horčíka - oba prvky majú zásadný vplyv na správne fungovanie srdcovo-cievneho systému. Je tiež významným zdrojom rutínu – táto látka má schopnosť zvyšovať pevnosť a pružnosť krvných kapilár a ciev. Používa sa ako prevencia pred vznikom kŕčových žíl alebo hemoroidov. Bageta je citlivá na skladovanie, býva rizikovým zdrojom plesní.
Obsah soli pri pečive býva silne premenlivý, nikdy nie je možné ho presne spočítať. Ide o komplikáciu predovšetkým v situáciách:
- redukcie hmotnosti,
- srdcovo-cievnych chorôb,
- porúch funkcie obličiek.

Pohánková bageta v kuchyni

Bežne sa používa v kombinácii:
- s rôznymi druhmi nátierok,
- s maslom,
- so syrmi,
- s údeninami.
Pečivo sa najčastejšie používa ako príloha.

Kam ďalej?

Viac o výučbovej
aplikácii ZOF.

Otestujte svoju
nutričnú gramotnosť.

Pozrite sa na našu
ponuku kurzov.

Prečítajte si, ako naše kurzy
hodnotia absolventi.