Kurzy ATAC

Badián

Kategória: Korenie a ochucovadlá / Korenie

Badián

Nutričné hodnoty (100 g):

Energia kcal

369 kcal

Energia kJ

1543 kJ

Bielkoviny

4.3 g

Sacharidy

51.4 g

Tuky

10 g

Vláknina

22.9 g

Hmotnostné pomery makroživín

Bielkoviny (4.3 g) Sacharidy (51.4 g) Tuky (10 g) Vláknina (22.9 g)

Energetické pomery makroživín

Bielkoviny (4.9 %) Sacharidy (58.3 %) Tuky (24.4 %) Vláknina (12.4 %)

Plody badiánu pochádzajú z badiánika pravého (Illicium verum), toto korenie s hviezdicovitým tvarom je známe pod označením čínsky aníz alebo hviezdicový aníz. Badián má sladkastú korenenú chuť podobnú anízu, ale viac výraznejší. Je nutné ho rozlíšiť od japonského badiánu, ktorý je silne toxický. Korenie je pôvodom z južnej Číny a Vietnamu, ale pestuje sa aj v Japonsku a na Filipínach.

Badián a zdravie

Silica badiánu pozitívne pôsobí na nervy. Antibakteriálne účinky sa využívajú na liečbu astmy a suchého kašľa. Používa sa tiež pri prechladnutí, kašli a bolesti svalov. Odvar pôsobí močopudne. Vďaka účinnej látke oseltamivir sa stal prírodnou surovinou na výrobu lieku Tamiflu. V tradičnej čínskej medicíne sa využíva na podporu zdravia ženských pohlavných orgánov a pre dojčiace matky na zvýšenie sekrécie materského mlieka. Na východe sa používa v boji proti kolike a reumatizmu.

Badián v kuchyni

Korenie sa bežne používa v čínskej, indonézskej a vietnamskej kuchyni pri príprave pokrmov z bravčového mäsa, kurčiat a kačíc, ďalej potom aj do pokrmov z rýb a kôrovcov alebo do zeleninových jedál. Bežne sa pridáva do sladkého pečiva, lekváru, kompótov, perníkov, vianočného pečiva, žuvačiek a cukríkov. Ochucuje varené víno a likéry.

Kam ďalej?

Viac o výučbovej
aplikácii ZOF.

Otestujte svoju
nutričnú gramotnosť.

Pozrite sa na našu
ponuku kurzov.

Prečítajte si, ako naše kurzy
hodnotia absolventi.