Kurzy ATAC

Baby karotka

Kategória: Zelenina / Koreňová

Baby karotka

Nutričné hodnoty (100 g):

Energia kcal

37 kcal

Energia kJ

155 kJ

Bielkoviny

1 g

Sacharidy

6 g

Tuky

0.2 g

Vláknina

2.9 g

Hmotnostné pomery makroživín

Bielkoviny (1 g) Sacharidy (6 g) Tuky (0.2 g) Vláknina (2.9 g)

Energetické pomery makroživín

Bielkoviny (11.3 %) Sacharidy (68 %) Tuky (4.9 %) Vláknina (15.7 %)

V miernom zemepisnom pásme hojne pestovaná koreňová zelenina (Daucus carota) je pre svoj obsah beta-karoténu známa ako „liek na oči“. Pochádza zo stredného Východu (Afganistan), okolo 12. storočia sa objavila v Európe. Súčasné oranžové formy mrkvy boli vyšľachtené v 17. storočí v Holandsku. Pestujú sa dve odrody mrkvy – raná karotka s tupým koncom a sladšou chuťou, a mrkva, ktorá je neskoršia, špicatá a znáša dlhé skladovanie.

Baby karotka a zdravie

Mrkva je bohatým zdrojom karoténov s významnými antioxidačnými účinkami, predovšetkým beta-karoténu. Táto látka je dávaná do súvislosti s prevenciou šerosleposti, o. i. má v určitom rozsahu aj vplyv na ochranu pokožky pred negatívnym vplyvom UV žiarenia. Podobne ako väčšina ostatných druhov zeleniny je aj mrkva významným zdrojom draslíka, ktorý hrá kľúčovú úlohu pre správne fungovanie srdcovo-cievneho systému.

Baby karotka v kuchyni

V rade európskych kuchýň je považovaná za základnú koreňovú zeleninu. Má všestranné využitie, spracovať možno aj čerstvú vňať, ktorá dodá príjemne korenistú chuť zeleninovým mäsovým vývarom. Mrkva je jednou z mála zelenín, ktorú je vhodnejšie konzumovať skôr varenú ako surovú – z tepelne upravenej mrkvy telo dokáže získať viac beta-karoténu.
Bežne sa používa:
- do šalátov
- do polievok,
- ako súčasť príloh,
- do nátierok.
Je možné ju dusiť, variť, piecť či jesť surovú.

Kam ďalej?

Viac o výučbovej
aplikácii ZOF.

Otestujte svoju
nutričnú gramotnosť.

Pozrite sa na našu
ponuku kurzov.

Prečítajte si, ako naše kurzy
hodnotia absolventi.