Kurzy ATAC

Úvod / Všetko o štúdiu / Učíme tajné informácie?

Učíme tajné informácie?

Učíme tajné informácie?

Vďaka nebývalému rozmachu záujmu o problematiku správneho stravovania sa neustále objavujú nové a nové výživové teórie. Už z princípu odlišnosti má každá z nich tendenciu hlásať trochu „iné pravdy“. A treba priznať, že sa im to aj darí. Čím významnejšími vedeckými argumentmi je podporená, prípadne je čo najhlasnejšie vykričaná do sveta, tým viac má populácia tendenciu takýmto tvrdeniam podliehať. V praxi sa toto prejaví snahou ľudí skúšať nové diéty v domnení, že konečne narazili na Svätý Grál, ktorý vyrieši ich problémy spojené so stravovaním.

V súvislosti s tým sa nás stále väčší počet záujemcov o štúdium pýta, aké „tajné“ informácie v kurzoch učíme. Z akých štúdií čerpáme, akých odborníkov citujeme, k akým teóriám sa viac prikláňame. Hľadajú odpoveď na dôvod, prečo sa do našich kurzov hlási stále väčší počet ľudí.

Vysvetlenie je tu veľmi jednoduché:

Neučíme nič tajné alebo nové.

Našou primárnou snahou je celostný pohľad na každú situáciu, ktorá súvisí so stravovaním a jeho vplyvom na metabolizmus. Akýkoľvek odklon od tejto tendencie znamená, že pripúšťame egom riadený pohľad, ktorý je vždy v určitej situácii skreslený a nezodpovedá objektívnej skutočnosti.

A na tom nie je nič tajné ani prevratné. Áno, pre mnohých ľudí v našej spoločnosti riadenej západným (ľavohemisférickým) spôsobom uvažovania je takýto prístup novinkou. Pre niektorých dokonca ťažko zvládnuteľnou prekážkou, pretože nie sú schopní rozbiť dogmy stereotypného uvažovania a nazerať na svet skutočne otvorenými očami.

Ako autor a lektor týchto kurzov nie som presvedčený, že vo vzdelaní prinášame prevratné objavy. Jediné, čo môžeme na celej našej snahe považovať za prevratné, je úžas niektorých študujúcich, ktorí pri snahe naučiť sa uvažovať „holisticky“ zistia, aké nové obzory poznania v oblasti potenciálu racionálneho stravovania sa pred nimi otvárajú.

Sú samozrejme aj takí, ktorí nie sú ochotní pripustiť fakt, že akékoľvek poznanie vybočujúce z konvenčne vedeckého poňatia a prístupu môže v praxi fungovať. Povedané inak - čokoľvek, čo nie je potvrdené vedeckým výskumom, nemôže byť pravda. To je samozrejme z celostného pohľadu nielen veľmi ošemetné, ale predovšetkým krátkozraké. Sú veci, ktoré exaktným výskumom nepreukážeme – reč je o niektorých metódach metabolického typovania či vybraných charakteristikách potravín, ktoré nie je možné kvantifikovať. Niektoré vlastnosti potravín s ohľadom na ich správanie v našom tele máme možnosť iba a len vypozorovať. V podstate nie je nijako náročné naučiť sa základom celostného uvažovania. To, čo najviac „bolí“, je uviesť všetko do praxe a získať tak vlastnú skúsenosť.

Z môjho pohľadu teda žiadne tajomstvá. V priebehu štúdia u nás sa budete „predierať“ rôznymi uhlami pohľadu na jednotlivé problematiky, kde hlavnou úlohou bude uviesť ich do praxe. Aby bol mozog študujúceho tieto rozdielne pohľady na jednu vec schopný pojať, je potrebné zariadiť, aby v hĺbke mozgových závitov našli svoje miesto. A to je dôvod, prečo sme postavili princíp štúdia nielen na tvorbe myšlienkových máp, ale aj jedálničkov vo výučbovej aplikácii ZOF, a toľko bazírujeme na dodržiavaní tohto študijného systému.

Nechceme záujemcom odovzdávať žiadne tajomstvá vo výžive, ale posunúť ich na úroveň, kde zistí, aká strava vyhovuje práve ich individualite.

Mgr. Martin Jelínek

Mgr. Martin Jelínek

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Blanka Bartošová

Výžive a doplnkom stravy sa venujem už viac ako 7 rokov. Ale stále som mala pocit, že mi niečo chýba na prepojenie a dokonalé pochopenie tejto problematiky. Na štúdium som sa odhodlávala dlho, pretože mám deti a časovo som nestíhala ešte niekam jazdiť. Keď som objavila možnosť študovať výživu online, bolo rozhodnuté. Som veľmi rada, že som si vybrala polročný kurz, pretože som mala dostatok priestoru toľko informácií vstrebať a naučiť sa s nimi pracovať. Všetko sa mi krásne prepojilo a začalo dávať zmysel a našla som veľa odpovedí na moje podvedomé otázky, ktoré mi bránili sa práci poradcu plne venovať. Kurz je pripravený úplne dokonale, intuitívne a prirodzene. Ten pol rok v kurze a ďalšie mesiace v pokračovacích kurzoch by som prirovnala prvému roku života dieťaťa, ktoré sa všetko učí s ľahkosťou, radosťou, robí veľké pokroky a učí sa systémom pokus a omyl ( to som cítila hlavne pri zostavovaní jedálnych lístkov v hre ZOF). Páčilo sa mi na kurzu, že to neboli len informácie a tabuľky, ale bola v každej lekcii vždy cítiť dôležitosť na individualitu človeka. Obdivujem pána Mgr. Jelínka za jeho prácu, prístup a ako zvláda ešte rýchlo reagovať na prípadné individuálne otázky cez email. Veľmi za všetko ďakujem a vrelo odporúčam.

Jan Pinker

Referencie na Kurzy ATAC nejdú napísať negatívne a ani jednou vetou nejdú vypísať všetky pozitíva. Pretože prístup pána Jelínka je úplne ale úplne dokonalý či už v lekciách alebo aj keď potrebujete poradiť osobne. Som veľmi rád, že som sa rozhodol absolvovať práve tu. Trúfam si napísať, že je toto jediné vzdelávacie centrum, ktoré splnilo všetky moje očakávania a pretože som už tu absolvoval úspešne dva kurzy, tak viem iste že tým to nekončí.

Kristýna Bendová

Kurz pod vedením pána Jelínka odporúčam všetkým, ktorí tápu alebo si myslí, že o zdravom stravovaní "vie všetko". Štyri roky som sa aktívne zaujímala o zdravý životný štýl, prečítala knihy, blogy, skúšala som sa riadiť všeobecnými radami mediálne prefláknutých odborníkov, nahradiť polovicu jedál rôznymi koktailmi, a aj dnes po absolvovaní kurzu skúšam. Chcela som si uceliť informácie, preto som do kurzu išla. Pri otočenie poslednej lekcie, obzretím sa za posledným pol rokom, a odpovedí na otázku ,,Čo mi kurz dal?", som zistila, že veľmi nové. Už na prvé lekciu mi hlavou preletela myšlienka „čo ja tu robím, to nie je pre mňa, ten chlap toho vie toľko", na poslednej lekcii už Vám do seba veľa nového zapadá ako puzzle. Kurz ponúkne mnoho ciest a je na každom jedincovi, ktorú sa vydá. Ja bola ohromená z každého školenia a to natoľko, že som väčšinou radšej len mlčala, písala si poznámky a bola prekvapená koľko toho sa zdravou stravou súvisí. Vyučujúci je veľmi sympatický a ukecaný pán, moja nervozita mi často vymazala tie správne slová a nedokázala som sa vyjadriť tak, ako som mala v pláne, ale jeho pokojný postoj a večný úsmev na tvári bola úžasná vec. Keby takých lektorov bolo viac, pribudlo by študentov so záujmom na štúdium ;). Odporúčam poslať prihlášku a tešiť sa, čo Vám kurz prinesie.