Alternativní výživové směry

Jednoducho veľký. Z jedného prostého dôvodu, ktorý sa skrýva v pravidlách zóny optimálneho fungovania (ZOF).

Každý človek je svojou vlastnou metabolickou individualitou a má výrazné adaptačné schopnosti. Ľudsky povedané to znamená, že sa vieme prispôsobiť mnohým situáciám. To platí aj pre stravovanie.

Príroda stvorila človeka ako všežravca.

To znamená, že náš tráviaci trakt je schopný prijať všetko, čo je požívateľné, a následne to aj spracovať.

Ako bytosť zložená z tela a mysle máme tiež schopnosť vyvíjať sa. Ľudské vedomie má slobodnú vôľu, ktorá nám na rozdiel od zvierat dáva možnosť voľby.

                                                                      Možnosti voľby vo výbere toho, čo a ako jeme.

Navyše žijeme v dobe, ktorá to umožňuje s oveľa väčším potenciálom, než sa mohlo zdať napríklad našim rodičom.

Viete, čo majú spoločné Eskimák žijúci v Grónsku a Mongol pasúci dobytok na otvorených pláňach?

Odpoveď je jednoduchá - obmedzený výber stravy. Kým nezmení prostredie, v ktorom doteraz žili, nikdy neokúsi slobodu v podobe akýchkoľvek iných foriem stravovania, než na ktoré sú zvyknutí. Nemajú šancu preto, že v ich realite nie je prístup k potrebným potravinám, na ktorých by postavili nový stravovací režim, ktorým si súčasne neublíži.

Väčšina z nás však túto možnosť má a mnohí ju radi využívajú. Problémom je, že len veľmi malé percento z nich skutočne vie, čo robí. Teda poznajú možné následky svojho počínania.

Všeobecne platí, že akonáhle vykonáme akúkoľvek zmenu (aj v stravovaní), je potrebné počítať s reakciou. Keď prestaneme jesť akúkoľvek potravinu, vznikne v jedálničku „prázdny priestor“, ktorý treba vyplniť. Pokiaľ to neurobíme vedome (cielene), stane sa to vždy automaticky na základe reakcií podmienených potrieb metabolizmu a produkovaných emócií.

Či už sa bavíme o rôznych formách vegetariánstva, režimoch paleostravovania či iných nízkosacharidových diétach, vždy je nutné tieto snahy vedome riadiť správnym smerom. Metabolická adaptabilita, ktorá bola daná do vienka každému človeku, je vstupenkou do sveta neobmedzených možností spôsobov stravovania.

Je potrebné si uvedomiť, že každý máme možnosti. Pokiaľ sa rozhodneme ich využiť a súčasne si nechceme zdravotne ublížiť, vyplácajú sa zmeny nevykonávať len na základe nadšenia, ale jednať s rozumom. Z toho dôvodu sú bežne rozšírené výživové smery, ktoré sú nešťastne označované ako alternatívne, neoddeliteľnou súčasťou nášho štúdia. Ako tvorca kurzov aj ich lektor by som bol sám proti sebe, keby som možnosť tejto formy vzdelania nešíril ďalej.

Vyberte si z našich kurzov

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Libuše Pelikánová

Chcel by som poďakovať pánovi Jelínkovi za jeho kurzy. Prihlásila som sa na kurz Výživový a doplnkový poradca a išla som do kurzu s pozitívnymi očakávaniami. Bol som nielen spokojný, ale aj príjemne prekvapený kvalitou kurzu, intenzitou a prístupom pána Jelínka. Naučila som sa všetko, čo som potrebovala vedieť a určite budem chodiť aj na ďalšie obohacujúce kurzy pána Jelínka, pretože sú to veľmi dobre investované peniaze do seba, do môjho vzdelania. Veľmi si cením aj to, že vždy, keď som potrebovala radu, vysvetlenie, pán Jelínek mi bol k dispozícii, za čo mu veľmi pekne ďakujem. Či už sa chcete vydať na profesionálnu dráhu, alebo absolvovať kurz len pre seba, neváhajte. Vrelo ju odporúčam.

Ing. Marta Veselá

Po absolvovaní rekvalifikačného kurzu "Výživové poradenstvo" som hľadala kurz, ktorý by doplnil moje chýbajúce vedomosti. Hlavným kritériom pre mňa bol holistický pohľad na výživu človeka, rešpektovanie jeho individuality a využitie skúseností tradičnej čínskej medicíny a ajurvédy. Toto všetko som našiel v lekciách kurzu. Prihlásenie sa na diaľkový kurz "Poradenstvo v oblasti výživy a doplnkov výživy", ktorý organizuje pán Jelínek, bolo jednou z najlepších vecí, ktoré som tento rok urobila. Hoci by som si priala, aby niektoré lekcie boli rozsiahlejšie alebo podrobnejšie a chýbalo mi viac praxe, celkovo si myslím, že kurz bol skvelý. Prístup pána Jelínka, jeho vedomosti a schopnosť vysvetliť všetko, čo sme potrebovali vedieť, boli úplne úžasné. Možnosť využívať online poradenstvo po skončení kurzu je na nezaplatenie. Kurz odporúčam každému, kto sa zaujíma o zdravú výživu.

Petra Menšíková

Pán Jelínek, chcela by som sa Vám veľmi pekne poďakovať za možnosť vzdelávať sa pod Vaším vedením v oblasti výživového poradenstva.Na rozdiel od mojich študentských rokov som sa tešila na každú prednášku a som vďačná za túto skúsenosť a množstvo užitočných informácií.Aj výber lektorov je skvelý a to, že každý lektor je z iného "cesta", prináša iný spôsob vzdelávania v danej problematike a to vnímam ako veľký prínos.V každom prípade to nebol môj posledný kurz "u Vás" a hneď, ako mi to možnosti dovolia, budem sa tešiť na ďalšie stretnutie ;-)Veľmi vítam aj Vašu ústretovosť pri zodpovedaní všetkých otázok a snahu motivovať absolventov, ktorí už kurz absolvovali a podporiť ich na ich ceste a v rámci svojich možností, čím sa investícia do kurzu stala zanedbateľnou položkou, ktorá sa mnohonásobne vráti!Prajem Vám príjemné chvíle a ďakujem za túto prospešnú skúsenosť!

Ďalšie ohlasy absolventov

Vyberte si z našich kurzov

Späť do sekcie Všetko o štúdiu