Úvod / Všetko o štúdiu / Aký dôraz kladieme na alternatívne výživové smery?

Jednoducho veľký. Z jedného prostého dôvodu, ktorý sa skrýva v pravidlách zóny optimálneho fungovania (ZOF).
Každý človek je svojou vlastnou metabolickou individualitou a má výrazné adaptačné schopnosti. Ľudsky povedané to znamená, že sa vieme prispôsobiť mnohým situáciám. To platí aj pre stravovanie.
Príroda stvorila človeka ako všežravca.
To znamená, že náš tráviaci trakt je schopný prijať všetko, čo je požívateľné, a následne to aj spracovať.
Ako bytosť zložená z tela a mysle máme tiež schopnosť vyvíjať sa. Ľudské vedomie má slobodnú vôľu, ktorá nám na rozdiel od zvierat dáva možnosť voľby.
Možnosti voľby vo výbere toho, čo a ako jeme.
Navyše žijeme v dobe, ktorá to umožňuje s oveľa väčším potenciálom, než sa mohlo zdať napríklad našim rodičom.
Viete, čo majú spoločné Eskimák žijúci v Grónsku a Mongol pasúci dobytok na otvorených pláňach?
Odpoveď je jednoduchá - obmedzený výber stravy. Kým nezmení prostredie, v ktorom doteraz žili, nikdy neokúsi slobodu v podobe akýchkoľvek iných foriem stravovania, než aké im ponúkajú podmienky, v ktorých žijú. Nemajú šancu preto, že v ich realite nie je prístup k potrebným potravinám, na ktorých by postavili nový stravovací režim, ktorým si súčasne neublíži.
Väčšina z nás však túto možnosť má a mnohí ju radi využívajú. Problémom je, že len veľmi malé percento z nich skutočne vie, čo robí. Teda poznajú možné následky svojho počínania.
Všeobecne platí, že akonáhle vykonáme akúkoľvek zmenu (aj v stravovaní), je potrebné počítať s reakciou. Keď prestaneme jesť akúkoľvek potravinu, vznikne v jedálničku „prázdny priestor“, ktorý treba vyplniť. Pokiaľ to neurobíme vedome (cielene), stane sa to vždy automaticky na základe reakcií podmienených potrieb metabolizmu a produkovaných emócií.
Či už sa bavíme o rôznych formách vegetariánstva, režimoch paleostravovania či iných nízkosacharidových diétach, vždy je nutné tieto snahy vedome riadiť správnym smerom. Metabolická adaptabilita, ktorá bola daná do vienka každému človeku, je vstupenkou do sveta neobmedzených možností spôsobov stravovania.
Je potrebné si uvedomiť, že každý máme možnosti. Pokiaľ sa rozhodneme ich využiť a súčasne si nechceme zdravotne ublížiť, vyplácajú sa zmeny nevykonávať len na základe nadšenia, ale jednať s rozumom. Z toho dôvodu sú bežne rozšírené výživové smery, ktoré sú nešťastne označované ako alternatívne, neoddeliteľnou súčasťou nášho štúdia. Ako tvorca kurzov aj ich lektor by som bol sám proti sebe, keby som možnosť tejto formy vzdelania nešíril ďalej.
Mgr. Martin Jelínek
Věra Michlíková
S kurzom som bola veľmi spokojná, aj keď preferujem konzultácie „naživo“, napriek tomu som si zvykla na on line formu. Veľmi sa mi páči, že sa nepreferujete iba vegeteriánstvo, vitariánstvo a pod., ale myslíte na ľudí, ktorí sa chcú zdravo stravovať "normálne". Nie som priaznivcom extrému a preto mi veľmi imponoval Váš prístup. S prídavkom kvapky humoru bolo štúdium veľmi príjemné. Chcem v štúdiu pokračovať, veľmi ma láka Vikendový pôst alebo Vysnívaná postava, ale momentálne mi to nedovoľuje čas... snáď v budúcom roku. Chcem vám veľmi poďakovať za prínosných šesť mesiacov a teším sa na ďalšie.
Ing. Hana Pechová
O výživu sa zaujímam už mnoho rokov, a preto som sa rozhodla sa v tomto odbore vrhnúť na profesijnú dráhu poradcu pre výživu. Začala som teda hľadať kvalitný kurz na internete, čo bola vcelku neľahká úloha. Nechcela som skončiť ako tzv. rýchlokvaška, ktorá papagájuje naučené frázy. Preto ma ihneď zaujali kurzy ATAC, ktoré sú založené na celostnom prístupe k človeku. Vyhovovalo mi spojenie s tradičnou čínskou medicínou, online forma štúdia aj systém myšlienkových máp, ktoré ma donútili každý deň sa na učivo pozrieť. Teraz sa pripravujem na vlastnú prax a ďalej sa vzdelávam. Kurz Poradca pre výživu môžem jedine odporučiť, je naozaj precízne zostavený.
Mgr. Kateřina Balcarová
Do kurzu som sa prihlásila ako čerstvá vegánka čerstvo tehotná. Očakávala som od kurzu, že mi dodá istotu, že všetko vo svojom stravovaní robím správne, dodá ďalšie podnety a podá mi celkový pohľad na stravovanie (nielen vegánske) a jeho vplyv na zdravie človeka. Bolo mi veľmi ľúto, že som nemala možnosť prejsť dištančným kurzom a stretnúť sa osobne s lektorom. Nakoniec to vlastne zo vzdelávacieho hľadiska vôbec nevadilo, pretože lektor sa nám maximálne venoval v on-line poradni, veľmi rýchlo reagoval na maily a veľmi vítam súčasné webináre. Zatiaľ sa poradenstvu nevenujem profesionálne, ale často radím kamarátom a známym. Veľa podnetov a znalostí z kurzu sa ukazuje ako veľmi užitočná. Vo svojom okolí vnímam, že si ľudia začínajú uvedomovať súvislosť zdravia a stravy a odborníkmi vo výžive budú vyhľadávať nielen z dôvodu chudnutia, ale predovšetkým za účelom ovplyvnenie svojho zdravia k lepšiemu. A práve toto vnímam ako podstatu kurzu Poradca pre výživu a suplementáciu pod vedením lektora Martina Jelínka.