Úvod / Všetko o štúdiu / Aký dôraz kladieme na alternatívne výživové smery?

Jednoducho veľký. Z jedného prostého dôvodu, ktorý sa skrýva v pravidlách zóny optimálneho fungovania (ZOF).
Každý človek je svojou vlastnou metabolickou individualitou a má výrazné adaptačné schopnosti. Ľudsky povedané to znamená, že sa vieme prispôsobiť mnohým situáciám. To platí aj pre stravovanie.
Príroda stvorila človeka ako všežravca.
To znamená, že náš tráviaci trakt je schopný prijať všetko, čo je požívateľné, a následne to aj spracovať.
Ako bytosť zložená z tela a mysle máme tiež schopnosť vyvíjať sa. Ľudské vedomie má slobodnú vôľu, ktorá nám na rozdiel od zvierat dáva možnosť voľby.
Možnosti voľby vo výbere toho, čo a ako jeme.
Navyše žijeme v dobe, ktorá to umožňuje s oveľa väčším potenciálom, než sa mohlo zdať napríklad našim rodičom.
Viete, čo majú spoločné Eskimák žijúci v Grónsku a Mongol pasúci dobytok na otvorených pláňach?
Odpoveď je jednoduchá - obmedzený výber stravy. Kým nezmení prostredie, v ktorom doteraz žili, nikdy neokúsi slobodu v podobe akýchkoľvek iných foriem stravovania, než aké im ponúkajú podmienky, v ktorých žijú. Nemajú šancu preto, že v ich realite nie je prístup k potrebným potravinám, na ktorých by postavili nový stravovací režim, ktorým si súčasne neublíži.
Väčšina z nás však túto možnosť má a mnohí ju radi využívajú. Problémom je, že len veľmi malé percento z nich skutočne vie, čo robí. Teda poznajú možné následky svojho počínania.
Všeobecne platí, že akonáhle vykonáme akúkoľvek zmenu (aj v stravovaní), je potrebné počítať s reakciou. Keď prestaneme jesť akúkoľvek potravinu, vznikne v jedálničku „prázdny priestor“, ktorý treba vyplniť. Pokiaľ to neurobíme vedome (cielene), stane sa to vždy automaticky na základe reakcií podmienených potrieb metabolizmu a produkovaných emócií.
Či už sa bavíme o rôznych formách vegetariánstva, režimoch paleostravovania či iných nízkosacharidových diétach, vždy je nutné tieto snahy vedome riadiť správnym smerom. Metabolická adaptabilita, ktorá bola daná do vienka každému človeku, je vstupenkou do sveta neobmedzených možností spôsobov stravovania.
Je potrebné si uvedomiť, že každý máme možnosti. Pokiaľ sa rozhodneme ich využiť a súčasne si nechceme zdravotne ublížiť, vyplácajú sa zmeny nevykonávať len na základe nadšenia, ale jednať s rozumom. Z toho dôvodu sú bežne rozšírené výživové smery, ktoré sú nešťastne označované ako alternatívne, neoddeliteľnou súčasťou nášho štúdia. Ako tvorca kurzov aj ich lektor by som bol sám proti sebe, keby som možnosť tejto formy vzdelania nešíril ďalej.
Mgr. Martin Jelínek
Ingrid Bulavčiaková
Absolvovala som kurz Poradca pre vyzivu online, ktory trval 6 mesiacov. Behom tohto kurzu som nadobudla nove informacie v oblasti stravovania a vyzivy. Studium prebiehalo kazdy den a z mojho pohladu bolo perfektne vypracovane. K dispozicii sme mali vyukove hry ako pomocku a samozrejme kazdy den sme mali moznost predebadovat problemy alebo nejasnosti v ucive. Kurz je narocny a je nutne sa venovat ucivu kazdy den, mne velmi pomohlo video s Mgr. Jelinkom, ktory kazdy mesiac zhrnul zvladnute vedomosti. Z kurzu som nadsena a kazdemu kto ma zaujem venovat sa tomuto oboru, kurz vrelo odporucam. Tak isto odporucam zakupit si odbornu literaturu, ktoru Mgr. Jelinek doporucuje zakupit si k ucivu. Samozrejme budem pokracovat aj v dalsich kurzoch, ktore podla mojho nazoru s vyzivou suvisia.
Miroslav Vondrovský
Pri výbere kurzu som „vsadil“ na lektora Martina Jelínka. Prvotným impulzom bolo sledovaním jeho tematických prednášok na internete. To bolo prvé zoznámenie s ním. Ďalej ma zaujalo online štúdium z tepla domova. Už v priebehu kurzu som teplo domova opustil a osobne sa zúčastnil aj jeho prednášky v Prahe. Teraz sa chystám na ďalší kurz - Magický pôst. Teším sa, že si opäť rozšírim obzory, ktoré budem môcť odovzdávať aj svojmu okoliu. A dúfam, že na svojej celoživotnej „výživnej“ vzdelávacej púti, sa naše cesty ešte párkrát skrížia. Ako základný stavebný kameň v oblasti výživy si tento kurz veľmi považujem.
Kryštof Koblas
O kurze ATAC pod vedením Martina Jelínka som sa dozvedel cez Národnú sústavu kvalifikácií. Mojou prioritou bolo získať kvalitné vzdelanie, ktoré ma stopercentne pripraví na štátnu skúšku. Štúdium mi síce kvôli pracovnému vyťaženiu trvalo dlhšie, ale veľkou výhodou kurzu je práve jeho individuálne tempo – znalosti môžete čerpať tak dlho, ako potrebujete. Bez nich by však úspešné zloženie skúšky nebolo možné. Rád by som tiež vyzdvihol prípravnú časť priamo na štátnu skúšku. Veľmi oceňujem, že pán Martin Jelínek osobne venuje svoj čas vedeniu prípravného seminára, v ktorom s nami doplnil nezrovnalosti vzniknuté pri samoštúdiu a ochotne zodpovedal všetky naše otázky.