Úvod / Všetko o štúdiu / Aký dôraz kladieme na alternatívne výživové smery?

Jednoducho veľký. Z jedného prostého dôvodu, ktorý sa skrýva v pravidlách zóny optimálneho fungovania (ZOF).
Každý človek je svojou vlastnou metabolickou individualitou a má výrazné adaptačné schopnosti. Ľudsky povedané to znamená, že sa vieme prispôsobiť mnohým situáciám. To platí aj pre stravovanie.
Príroda stvorila človeka ako všežravca.
To znamená, že náš tráviaci trakt je schopný prijať všetko, čo je požívateľné, a následne to aj spracovať.
Ako bytosť zložená z tela a mysle máme tiež schopnosť vyvíjať sa. Ľudské vedomie má slobodnú vôľu, ktorá nám na rozdiel od zvierat dáva možnosť voľby.
Možnosti voľby vo výbere toho, čo a ako jeme.
Navyše žijeme v dobe, ktorá to umožňuje s oveľa väčším potenciálom, než sa mohlo zdať napríklad našim rodičom.
Viete, čo majú spoločné Eskimák žijúci v Grónsku a Mongol pasúci dobytok na otvorených pláňach?
Odpoveď je jednoduchá - obmedzený výber stravy. Kým nezmení prostredie, v ktorom doteraz žili, nikdy neokúsi slobodu v podobe akýchkoľvek iných foriem stravovania, než aké im ponúkajú podmienky, v ktorých žijú. Nemajú šancu preto, že v ich realite nie je prístup k potrebným potravinám, na ktorých by postavili nový stravovací režim, ktorým si súčasne neublíži.
Väčšina z nás však túto možnosť má a mnohí ju radi využívajú. Problémom je, že len veľmi malé percento z nich skutočne vie, čo robí. Teda poznajú možné následky svojho počínania.
Všeobecne platí, že akonáhle vykonáme akúkoľvek zmenu (aj v stravovaní), je potrebné počítať s reakciou. Keď prestaneme jesť akúkoľvek potravinu, vznikne v jedálničku „prázdny priestor“, ktorý treba vyplniť. Pokiaľ to neurobíme vedome (cielene), stane sa to vždy automaticky na základe reakcií podmienených potrieb metabolizmu a produkovaných emócií.
Či už sa bavíme o rôznych formách vegetariánstva, režimoch paleostravovania či iných nízkosacharidových diétach, vždy je nutné tieto snahy vedome riadiť správnym smerom. Metabolická adaptabilita, ktorá bola daná do vienka každému človeku, je vstupenkou do sveta neobmedzených možností spôsobov stravovania.
Je potrebné si uvedomiť, že každý máme možnosti. Pokiaľ sa rozhodneme ich využiť a súčasne si nechceme zdravotne ublížiť, vyplácajú sa zmeny nevykonávať len na základe nadšenia, ale jednať s rozumom. Z toho dôvodu sú bežne rozšírené výživové smery, ktoré sú nešťastne označované ako alternatívne, neoddeliteľnou súčasťou nášho štúdia. Ako tvorca kurzov aj ich lektor by som bol sám proti sebe, keby som možnosť tejto formy vzdelania nešíril ďalej.
Mgr. Martin Jelínek
Mgr. et Mgr. Bohuslav Sedláček
Keď som sa rozhodol, že sa prihlásim na kurz poradcu pre výživu a suplementáciu u Martina Jelínka, očakával som, že sa mi tým otvoria nové dvere poznania. Stalo sa však oveľa viac, pretože za onými dverami bola celá rad ďalších dverí, ktoré vedú do najrôznejších zákutí oblasti výživy. Človek tak počas štúdia poznáva pestrosť rôznych prístupov k otázke výživy a vlastne zisťuje, čo všetko nevie. Ona pestrosť je niečo, čo oceňujem na kurzu najviac. Vzbudzuje totiž ďalšie otázky a doslova motivuje k ďalšiemu, vlastnému štúdiu, hľadaniu a objavovaniu. Z praktického hľadiska som veľmi ocenil dištančnú formu kurzu a teda možnosť študovať on-line, avšak doplnenou možnosťou opýtať sa lektora v prípade akejkoľvek nejasnosti.
Kryštof Koblas
O kurze ATAC pod vedením Martina Jelínka som sa dozvedel cez Národnú sústavu kvalifikácií. Mojou prioritou bolo získať kvalitné vzdelanie, ktoré ma stopercentne pripraví na štátnu skúšku. Štúdium mi síce kvôli pracovnému vyťaženiu trvalo dlhšie, ale veľkou výhodou kurzu je práve jeho individuálne tempo – znalosti môžete čerpať tak dlho, ako potrebujete. Bez nich by však úspešné zloženie skúšky nebolo možné. Rád by som tiež vyzdvihol prípravnú časť priamo na štátnu skúšku. Veľmi oceňujem, že pán Martin Jelínek osobne venuje svoj čas vedeniu prípravného seminára, v ktorom s nami doplnil nezrovnalosti vzniknuté pri samoštúdiu a ochotne zodpovedal všetky naše otázky.
Ludmila Koplíková
Program kurzu je koncipovaný tak, že aj ja vo svojich 70-tich rokoch som ho bez väčších problémov zvládla a dokázala tak, že na učenie nie je nikdy neskoro. Jeho absolvovanie by som prirovnala k príjemnému adrenalínovému športu – práca, vzrušenie aj strach z výsledkov skúšobných testov a následne radosť z dobrého výsledku. Mimoriadne oceňujem „Poradňu pre študentov“ , ktorá slúži aj ako zdroj veľmi cenných informácií.