Úvod / Všetko o štúdiu / Prečo meditácie?

To je veľmi často kladená otázka zo strany záujemcov o štúdium u nás. Dôvod je vcelku pochopiteľný – sme vnímaní ako vzdelávacia spoločnosť v oblasti stravy a zdravia. Tématika práce s mysľou, ktorá u mnohých evokuje zdanie ezoterična, nejako „nesedí“ do tejto koncepcie.
Toto je veľmi nešťastný a krátkozraký spôsob uvažovania. Každá ľudská bytosť vlastní telo, ktoré je ovládané vedomou i podvedomou mysľou. To, čo sa deje na úrovni našej mysle, sa vždy nejakým spôsobom odráža na správaní fyzického tela. Nielen ako celku, ale aj na úrovni jeho častí vrátane jednotlivých buniek.
Z pozície tejto logiky je teda zrejmé, že pokiaľ sa budeme učiť postupne ovládať pochody v našej mysli, vždy tým ovplyvníme správanie nášho tela či jeho jednotlivých častí. V dnešnej dobe sa touto problematikou zaoberá napríklad vedný odbor psychosomatika.
Pretože vzťahy medzi psychikou a zdravím preberáme v polročnom kurze Poradca pre výživu, bolo by zbytočné sa týmto oblastiam venovať aj v kurze Meditácia pre začiatočníkov. V kurze sa preto zaoberáme prakticky použiteľnými a súčasne aj logicky uchopiteľnými vecami v oblasti práce s vlastnou mysľou. Najviac sú v strede záujmu meditácie. U nich totiž väčšina začiatočníkov tápe hneď v samotných základoch - teda ako sa dostať do meditačného stavu, čo tam robiť, alebo ako vôbec poznať, že skutočne meditujeme.
Ďalšou výzvou je takzvané programovanie mysle. Základom tohto procesu je voľba a používanie správnych afirmácií a kontrola emócií, ktoré neustále produkujeme.
Veľa ľudí žije v domnení, že ich život je riadený ich vlastnou racionalitou. Opak je ale skutočnosťou – sme ovládaní emóciami, ktoré produkujeme vedome aj nevedome. Prevažná väčšina populácie si to navyše ani neuvedomuje. A sú to práve emócie, ktoré ako nositelia veľmi silnej energie vedú naše konanie určitým smerom:
Život jednoducho je o emóciách. A pokiaľ je naším cieľom mať svoj život pod kontrolou, je potrebné sa naučiť, ako ovládať svoje emócie. Toto poznanie je základom celého jednomesačného kurzu Meditácia pre začiatočníkov, kde sa učíme jednotlivým technikám práce s mysľou.
Pokiaľ budete chcieť hľadať vzťah medzi obsahom tohto kurzu a spôsobom stravovania, existuje jeden zaujímavý styčný bod:
Akonáhle sa naučíme techniky, ktorými budeme mať pod kontrolou svoje emócie, zistíme, že bude o to jednoduchšie meniť aj spôsob stravovania. A to preto, že budeme schopní oveľa lepšie porozumieť chutiam, ktoré nás ovládajú, a systematicky ich pretvárať požadovaným smerom. Začína to zmenou v nákupných zvyklostiach, končí v kuchyni prípravou nových receptov.
Mgr. Martin Jelínek
Blanka Kubáňková
V recenziách účastníkov kurzu bolo snáď povedané všetko podstatné, so všetkými sa môžem úplne stotožniť. Pre vlastné hodnotenie kurzu by som preto rada využila citát z posledného dňa kurzu (info pre nezúčastnených: na spestrenie kurzu bol pre každý študijný deň k dispozícii jeden citát): "Priemerný učiteľ rozpráva. Dobrý učiteľ vysvetľuje. Výborný učiteľ ukazuje. Najlepší učiteľ inšpiruje." Mgr Jelínek je pre mňa tým najlepším učiteľom, lebo ma svojimi skúsenosťami, vedením kurzu a prístupom k jednotlivým účastníkom inšpiroval k ďalšiemu vzdelávaniu. Našťastie je z čoho vyberať, takže sa teším na účasť v jeho ďalších kurzoch.
Pavla Vičarová
Po narodení syna som sa začala viac zaujímať o zdravý životný štýl, predovšetkým o výživu detí. Dostala som odporúčanie na kurzy ATAC, zaujala ma možnosť on-line štúdia. Absolvovala som kurz Výživa detí, ktorý ma tak nadchol, že som sa rozhodla ešte pre Poradca pre výživu a suplementáciu. Páči sa mi komplexný pohľad na stravovanie – z pohľadu západnej medicíny aj princípov tradičnej čínskej medicíny a ajurvédy. Rozhodla som sa otvoriť si na rodičovskej dovolenky štúdio zaoberajúce sa zdravým životným štýlom v Prostějovo. Kurzy Mgr. Martina Jelínka určite odporúčam, rada by som absolvovala aj ďalšie.
Petra Šináklová
Kurz „Poradca pre výživu a suplementáciu" je úplne jedinečný z mnohých dôvodov. Pre mňa je tým prvým možnosť študovať on-line doma ako mi to časovo vyhovuje, tým druhým celostný pohľad na zdravie, výživu a naše „psyché". Predovšetkým komplexné prepojenie výživy, fyzického tela a mysle je to, čo som doposiaľ márne hľadala. Ďalším dôvodom môjho rozhodnutia vstúpiť do kurzu bola jeho dĺžka, výuková hra ZOF a vytváranie výukových jedálnikov, kde v praxi uplatníte danú tému (z môjho pohľadu sa človek naučí oveľa viac). Posledným, prečo študovať práve tento kurz, je prístup pána Martina Jelínka, všetko skvele vysvetlí z rôznych uhlov pohľadu tak, že pochopí úplne každý. Rozhodne využijem ďalšie ponúkané kurzy. Týmto mu srdečne ďakujem a prajem mnoho krásneho v živote.