Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať ohľadom užívania doplnkov stravy s obsahom jódu. Ak je v zložení uvedený jodid draselný alebo jodičnan sodný, znamená to, že sú syntetického pôvodu a nie je to teda najlepšia voľba? Aký zdroj jódu by v rámci doplnkov stravy bol najvhodnejší?
Ďakujem.

Tieto minerály nie sú syntetického pôvodu, jedná sa o bežne používané anorganické soli. O týchto sa všeobecne tvrdia, že majú nižšiu biologickú využiteľnosť ako organické soli, rozdiel však nie je možné číselne vyjadriť, pretože do procesu vstupuje celý rad faktorov, ktorých rozsah aj vplyv sa líši s individualitou jedinca. Jedinou výhodou týchto doplnkov je fakt, že množstvo jódu v nich je deklarované, používateľ tak vie, koľko danej látky (vo vzťahu k jej referenčnej hodnote) prijíma. Pokiaľ sa chcete orientovať na príjem organických foriem jódu, je výhodné používať v kuchyni aróniu alebo morské riasy. V prípade rias je koncentrácia jódu enormne vysoká, je preto rozumné konzumovať iba malé množstvá. Obavy o predávkovaní jódom v tejto podobe sú u zdravého jedinca zbytočné, pretože organizmus cez homeostatické systémy vylučuje prebytok látok rozpustných vo vode, kam patrí aj jód.

Témy:  Doplnky stravy       

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi